Strona główna > Edukacja, Historia, Polityka, Religia, Uncategorized, Wiadomości > Zapomniany Andrzej Frycz Modrzewski / O naprawie Rzeczypospolitej – dawniej i dziś

Zapomniany Andrzej Frycz Modrzewski / O naprawie Rzeczypospolitej – dawniej i dziś

Andrzej Frycz Modrzewski (polski twórca i pisarz polityczny okresu renesansu, znany w owym czasie również za granicą, sekretarz królewski, wyznawca irenizmu) facet mający łeb na karku pisze dzieło „O poprawie Rzeczypospolitej”. Polecam lekturę tej książki. Szczególnie w całości odsłania ona tragiczny obraz ówczesnej Polski z czarnymi rządami kleru i kumającej się z nim szlachty. Podaje recepty na naprawę państwa, które do dziś nie straciły na aktualności.
Nie ulegaj więc medialnemu pewnikowi i plotkom, że dobrym Polakiem może być tylko katolik. Ta plotka jest stosunkowo młoda, ale niestety bardzo silnie oddziałująca na myślenie. Warto czasem zastanowić się nad tym, czy ‚moja religia’ to najlepsza rzecz na świecie…
„Jeśliby się tedy miało ustanawiać jakieś różnice w karaniu, to ciężej należy karać tych, co stoją na wyższym stopniu dostojeństwa, niż tych co na niższym; surowiej bogatych niż biednych, […], tych, co na urzędach, niż ludzi prywatnych, im wyżej stoi przestępca, tym jego zbrodnia widoczniejsza i zwykle licznych znajduje naśladowców. Skoro bowiem obowiązkiem praw jest krzywdom zapobiegać, to z pewnością nie inaczej się to osiągnie, jak karząc gwałcicieli ludzi ubogich srożej niż tych, co krzywdzą bogatych. Bo nie tak łatwo pokrzywdzić możnych jak ludzi niższego stanu, których krzywdy przeto surowiej trzeba karać niż krzywdy tamtych.” KSIĘGA II. O PRAWACH – Andrzej Frycz Modrzewski

Andrzej Frycz Modrzewski wyszperał w starych kronikach mowę biskupa orleańskiego Arnulfa, wygłoszoną w roku 991 na soborze w Reims, we Francji.
Jest ona dla nas istotna, gdyż opisuje stosunki panujące w Rzymie w momencie “chrystianizacji” Polski.

Oto słowa biskupa Arnulfa:

“O Rzymie, pożałowania godny, który naszym przodkom ukazałeś jaśniejących chwałą ojców, nasze zaś czasy napełniłeś strasznymi ciemnościami hańbiącymi nas po wieki!… Czegóż bowiem nie widzieliśmy w tych czasach? Widzieliśmy, jak Jan z przydomkiem Oktawian, żył w bagnie rozpusty; on też uknuł spisek przeciwko temu Ottonowi, którego przedtem koronował na cesarza. Gdy Jan został wypędzony, wybrano papieżem Leona Neofitę. Lecz kiedy cesarz Otto opuścił Rzym, Oktawian wrócił do miasta, zmusił do ucieczki Leona, Janowi Diakonowi obciął nos, palce prawej ręki i język i dokonawszy w mieście rzezi wielu wybitnych ludzi wkrótce zmarł. Na jego miejsce wybrali Rzymianie Benedykta Diakona z przydomkiem Gramatyk. Na niego też wkrótce uderzył Leon Neofita ze swoim cesarzem, obległ, pojmał, złożył z urzędu i skazał na dożywotnie wygnanie do Niemiec. Po cesarzu Ottonie I nastąpił Otto II, przewyższający wszystkich władców naszych czasów siłą oręża, rozumem i wiedzą. W Rzymie na stolicy papieskiej zasiadł zaś straszliwy potwór, Bonifacy, najbardziej nikczemny ze wszystkich ludzi, splamiony również krwią poprzedniego papieża. Lecz i ten, jakkolwiek wygnany i potępiony na wielkim synodzie, wrócił po śmierci świątobliwego Ottona do Rzymu. Piotra, znakomitego męża apostolskiego, który był przedtem biskupem Pawii, przysięgą zapewniwszy mu bezpieczeństwo, usunął z zamku rzymskiego, złożył z urzędu i pohańbionego ohydą więzienia zabił. Czy istnieje nakaz, aby takim potworom ludzkim, pełnym hańby, pozbawionym wiedzy o rzeczach boskich i ludzkich, podlegał nieprzeliczony zastęp kapłanów Boga znanych na świecie z nauki i życie pełnego zasług?”

Jan “Oktawian” – Jan XII. Papieżem został mając 17 lat. Urzędował w latach 955-964 Pozbawiono go urzędu za morderstwa, kradzieże i świętokradztwo.
Leon “Neofita” – Leon VII (963-965). Pupil Ottona I.
Benedykt “Diakon” – Benedykt V (964-956). Zdetronizowany i zesłany do Niemiec przez Ottona I.
Bonifacy VII – wybrany 974 rok. Potem wygnany. Ponownie papieżem w latach 984-985. Mordował przeciwników. Zamorzony głodem.
Piotr (“znakomity mąż apostolski”) – prawdopodobnie zamordowany w więzieniu Benedykt VI.

Czytaj dalej : http://opolczykpl.wordpress.com/2012/07/21/z-dziejow-jahwistycznego-barbarzynstwa/

Stary porządek świata kontra nowy :
Przemilczany Cybernetyk Profesor Marian Mazur ” Prekursor ” :
Reklamy
Kategorie:Edukacja, Historia, Polityka, Religia, Uncategorized, Wiadomości Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 1. 2013-06-08 o 5:00 PM

  „Cenzura kościelna zabroniła publikacji dwóch ostatnich rozdziałów traktatu ‚O naprawie Rzeczypospolitej’ Andrzeja Frycza Modrzewskiego : o kościele i o szkole.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Commentariorum_de_Republica_emendanda_libri_quinque
  Domagał się On m.in. powszechnej oświaty.
  Była to sprawa do sfinansowania. Istniał jednak jeden problem. Ok. 1/3 ziem Rzeczpospolitej była własnością kościoła. Ale podatków watykańska sekta płacić nie chciała. Na państwie, na ludziach, a zwłaszcza na chłopach żerowała, a w zamian nie dawała nic. Poza produkcją fanatyków i podżeganiem do tumultów.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Tumult_cmentarny
  A ponadto żydo-chrześcijaństwo wiedziało z doświadczeń w innych krajach, że ludzie mądrzy, czytający to i owo często zaczynają samodzielnie myśleć. A to było i jest największym zagrożeniem dla żydłackich dogmatów i władzy kleru.”

  http://opolczykpl.wordpress.com/2013/06/07/rzecz-o-wielkich-polakach-i-o-tolerancji/

  Polubienie

 2. CHRZ@Ń 5Y5T3M
  2014-02-02 o 8:52 AM

  chyba coś się stało z Twoim blogiem Polska Słowiańszczyzna polityka .

  „Blog Polski” nie jest mój, jego założycielem i właścicielem jest Opolczyk. Ja natomiast jestem u niego administratorem (głównie od spraw technicznych i nie publikuję tam tekstów).
  Wczoraj już odpowiedziałem „Ktosiowi”: https://slowianin.wordpress.com/2013/12/22/historia-sie-nie-powtarza/#comment-28885
  Opolczyk wysłał też zapytanie o przyczynę zawieszenia jego blogu, ale jak do tej pory nie ma żadnej odpowiedzi ze strony WordPress.

  Słowianin

  Polubienie

 3. przemex
  2014-02-02 o 2:28 PM

  Dziwne, coś za dużo tych blogów ostatnio pada, myślę że to nie przypadek, może to jakieś próby zastraszenia.

  Polubienie

 4. 2014-02-02 o 3:44 PM

  Przemex i CHRZ@Ń,

  Wrzuciłem akurat wczoraj na blogu nowy tekst – jest dostępny tutaj:
  http://piotrbein.wordpress.com/2014/02/01/slawomir-zakrzewski-w-lapskach-dintojry/
  i tutaj:
  http://7777777blog.wordpress.com/2012/04/07/kompleks-wladzy-judeocentrycznej-zakulisowo-realizuje-swoje-plany/#comment-38924

  Zaraz potem blog został zablokowany – w kokpicie wyświetla się jedynie to:

  Your site has been suspended from WordPress.com for violating the Terms of Service. If you believe your site was suspended in error, please contact us as soon as possible and we will review your suspension. (To learn more about what is and is not allowed, please see section 2 of our terms and our types of blogs page.)

  For a limited time, you will still be able to log in to this Dashboard and export your content under Tools → Export. You can self-host your site using the WordPress.org software, though other hosting services may have similar restrictions. If you need help moving, please refer to our guide.

  Pisałem już do administracji WP o odwieszenie blogu.

  Piotr Bein, mój wierny druh i przyjaciel, któremu niedawno zawieszono oba blogi podejrzewa, że okupant „testuje” zawieszanie blogów i reakcje na to internautów. Ja podejrzewam, że nas na to (likwidowanie blogów) przygotowuje i przyzwyczaja. Wszak marionetka banksterów zainstalowana w „Białym Domu” powiedziała parę lat temu, że blogerzy zagrażają „demokracji” – czytaj – globalistycznej, żydowskiej zakamuflowanej dyktaturze.

  Polubienie

  • CHRZ@Ń 5Y5T3M
   2014-02-04 o 6:55 AM

   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Manifestanci-w-Kijowie-nie-potrzebujemy-lidera-Kliczko-wygwizdany,wid,16378476,wiadomosc.html
   ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
   http://wiadomosci.wp.pl/lbid,5822,title,Doradca-Wladimira-Putina-sytuacja-na-Ukrainie-to-pelzajacy-przewrot,nazywo.html
   „…Na tapecie:
   Dwa amerykańskie okręty z 600 żołnierzami piechoty morskiej na pokładzie wpłynęły na Morze Czarne; przypuszczalnie kierują się one ku wybrzeżom Ukrainy – poinformowała agencja Interfax, powołując się na rosyjskie źródło wojskowo-dyplomatyczne.

   Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej nie potwierdziło tych doniesień.

   – Na Morzu Czarnym znajduje się obecnie niszczyciel USS Ramage i okręt flagowy amerykańskiej VI Floty, USS Mount Whitney. Niedawno sforsowały one cieśniny Dardanele i Bosfor, w porozumieniu ze stroną turecką. Na pokładzie amerykańskich okrętów znajduje się ponad 600 żołnierzy piechoty morskiej – powiedziało źródło.

   Według niego kierunek ruchu okrętów pozwala przypuszczać, że kierują się one ku czarnomorskim wybrzeżom Ukrainy. Na razie nie ma mowy o tym, by weszły na wody terytorialne Rosji.

   „Mount Whitney” w sierpniu 2008 roku, w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową, przywiózł pomoc humanitarną do gruzińskiego portu Poti….”

   Polubienie

  • mitrandir
   2014-02-04 o 9:48 AM

   Może warto pomyśleć o indywidualnej stronie, nie na wordpress. Własna domena, i strona internetowa. [Można użyć silnika wordpressa lub joomli (oba udostępniane za darmo) postawionej na hostingu nie koniecznie w Polsce] Czytelników jest sporo, ludzie nauczą się nowego adresu. Nie podlega się wtedy łasce ani regulaminowi portalu na którym się wisi. Stronę prywatną zdjąć może dopiero policja jeśli doszukają się znamion przestępstwa. Brakuje nam opolczyka…

   Gdyby to było takie proste: niezbędna niezła znajomość informatyki (FTP), brakujący czas, koszty utrzymania dobrego hostingu/serwera – a co dopiero powiedzieć o ryzyku odpowiedzialności karnej dot. prowadzenia strony prywatnej (ew. brak anonimowości).

   Słowianin

   Polubienie

  • 2014-02-04 o 9:00 PM

   Zastanawiające jest też to, iż zawiesili blog Opolczyka w momencie, gdy przekroczył „magiczną” liczbę 10 tys. opublikowanych komentarzy! – być może jakieś „służby” uznały, że stanowi dla nich poważne zagrożenie vide końcowy fragm. cyt. Gandhiego: „Później z tobą walczą.” !?

   PS: Po naszych interwencjach, niepokojach i kilku dniach oczekiwania – bez żadnej informacji zwrotnej ze strony serwisu WordPress… w końcu dzisiaj „Blog Polski” został odblokowany! (a Opolczyk pomyślnie dodał nowy wpis): http://opolczykpl.wordpress.com/2014/02/04/jaka-polska-slowianska-czy-katolicka/#comment-70083

   Polubienie

 5. przemex
  2014-02-02 o 8:56 PM

  Coś mi się zdaje że chyba będę musiał przystąpić do archiwizacji na dysku co ciekawszych artykułów z różnych blogów zanim znikną

  Polubienie

 6. mitrandir
  2014-02-05 o 6:56 AM

  Osobiście wkurzyłem się jak zniknął mój ulubiony blog, a nie widzę w działalności opolczyka znamion przestępstwa, wręcz przeciwnie.

  Polubienie

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: